Działalność poszukiwawczo-wydobywcza
Podejście do zarządzania
Z Grupą LOTOS Spółka powiązana jest od 2005 r., kiedy to koncern stał się jej głównym udziałowcem. LOTOS Petrobaltic prowadzi działalność na polskim obszarze morskim, obejmującym ok. 29 tys. km². Prace są wykonywane na ośmiu obszarach koncesji poszukiwawczych oraz czterech obszarach koncesji wydobywczych. W skład Grupy Kapitałowej LOTOS Petrobaltic wchodzi sześć spółek zależnych i stowarzyszonych.
W 2010 r. działania Spółki obejmowały prace poszukiwawcze i rozwojowe na Morzu Bałtyckim oraz poszerzanie portfela koncesji na Szelfie Norweskim i rozwój projektu wydobywczego Yme. Na Szelfie Norweskim działania poszukiwawczo-wydobywcze z ramienia LOTOS Petrobaltic prowadzi założona w 2007 r. spółka LOTOS E&P Norge (LOTOS Exploration and Production Norge AS) z siedzibą w Stavanger w Norwegii.
Grupa LOTOS, poprzez spółkę LOTOS Petrobaltic, jest jedyną polską firmą prowadzącą działalność wydobywczą w obrębie polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego
LOTOS Petrobaltic koncentruje się na realizacji strategii Grupy Kapitałowej LOTOS i optymalizacji osiąganych wyników finansowych. Tworzenie wartości Spółki dla jej akcjonariuszy odbywa się w sposób zrównoważony, w oparciu o standardy zarządzania Grupy Kapitałowej LOTOS, a więc z poszanowaniem zasad współżycia społecznego i ochrony środowiska naturalnego.
W 2010 r. LOTOS Petrobaltic został włączony w system sprawozdawczości pozafinansowej Grupy Kapitałowej LOTOS. Ten rodzaj sprawozdań stanowi podstawę sporządzania raportów, które ilustrują poszanowanie przez koncern zasad zrównoważonego rozwoju. LOTOS Petrobaltic raportuje w tym systemie środowiskowe aspekty swojej działalności. To kolejne potwierdzenie zaangażowania, zarówno całej Grupy Kapitałowej LOTOS, jak i samego LOTOS Petrobaltic w sferze społecznej odpowiedzialności biznesu.
W listopadzie 2010 r. Grupa Kapitałowa LOTOS ogłosiła strategię na lata 2011–2015 oraz kierunki rozwoju do roku 2020. Nowa strategia kładzie szczególny nacisk na intensyfikację działań w sferze poszukiwania oraz wydobycie ropy naftowej i gazu. Oznacza to dla LOTOS Petrobaltic podjęcie nowych wyzwań oraz inicjatyw, a także rosnącą odpowiedzialność w ramach Grupy Kapitałowej LOTOS.
Celem strategicznym Grupy Kapitałowej LOTOS w zakresie działalności poszukiwawczo-wydobywczej pozostaje zwiększenie wydobycia węglowodorów zgodnie z priorytetami polityki energetycznej Polski do 2030 r.
Zostanie on osiągnięty poprzez:
- zwiększenie bezpieczeństwa dostaw surowca dzięki bezpośredniemu dostępowi do złóż węglowodorów,
-
osiągnięcie wzrostu produkcji w wyniku realizacji programów zwiększania wydobycia ropy ze złóż na Morzu Bałtyckim i nowych projektów poza Polską, do poziomu:
- w roku 2015 – 24.000 boe/d (ang. barrel of equivalent/day), czyli 1,2 mln ton rocznie,
- w roku 2020 – 100.000 boe/d (barrel of equivalent/day), czyli 5 mln ton rocznie,
- posiadanie ekwiwalentnych zasobów na poziomie 330 mln boe.